Nem zavarják a Transparency Internationalt a francia elnök korrupciógyanús ügyei
A kitüntetett Soros-szervezet szemet huny Emmanuel Macron kétes ügyletei fölött.
Több ezer fiatal, főként egyetemista vonult utcára kedd este Szerbia több városában, hogy az elnökválasztást megnyerő Aleksandar Vucic ellen tiltakozzon. Míg a diákok azt állítják, spontán szerveződtek, a hivatalos szervek szerint ellenzéki politikai erők állnak a háttérben.
Hétfőn még csak Belgrádban és Újvidéken, kedden már több szerbiai városban, például Nisben és Szabadkán is tüntettek Vučić, illetve „a diktatúra” ellen a diákok. A tiltakozók szerint a vasárnapi választás nem volt tisztességes, mert Aleksandar Vučić és stábja a médián keresztül befolyásolta a szavazókat, valamint megfélemlítéssel kényszerítette őket arra, hogy voksukat rá adják. Míg a szerbiai és külföldi megfigyelők szerint az utóbbi 25 év legtisztább választása volt a vasárnapi, a tüntetők választási csalásokról beszélnek.
Az egyik szórólap szerint a tüntetők arra kérik a hivatalban lévő szerb elnököt, tegyen meg mindent „az ország megmentése érdekében”, és – mint fogalmaztak – a lakosság azon felének, amelyik nem vett részt az elnökválasztáson vasárnap, joga van a voksolás megsemmisítését és új választás kiírását követelni az elnöktől. Aleksandar Vučić a tiltakozások hírére reagálva kijelentette: mindenkinek joga van elégedetlennek lenni és tiltakozni az ellen, amit rossznak tart mindaddig, amíg azt békésen teszi.
Az ellenzék van a tüntetők mögött?
Nebojsa Stefanovic belügyminiszter pedig szerdán arról beszélt, hogy a spontánnak nevezett tiltakozás mögött ellenzéki politikai erők munkálkodnak. Azok lázítanak, akik vereséget szenvedtek vasárnap – fogalmazott a belgrádi Pink Televízióban a szerb belügyi tárca vezetője.
A választási bizottság adatai szerint a 6,7 millió választásra jogosult szerb állampolgár 54,54 százaléka járult az urnák elé vasárnap. A leadott voksok valamivel több mint 55 százalékát Aleksandar Vučić hivatalban lévő kormányfő kapta. A második helyen 16,36 százalékkal Sasa Jankovic volt ombudsman végzett, a harmadik pedig egy viccpárt jelöltje, a 26 éves – Ljubisa Preletacevic Beli álnevet viselő – Luka Maksimovic lett (9,43 százalék).
Beli a Facebookon reagált azokra a megkeresésekre, amelyek szerint az egyetemista tüntetések élére kellene állnia. Kijelentette: elérte a célját, feladata egyelőre véget ért, nem szándékozik csatlakozni semmilyen tiltakozáshoz, mindazonáltal leszögezte, mindenkinek joga van tiltakozni, egyben arra figyelmeztette a fiatalokat, vigyázzanak, nehogy valamelyik politikai erő saját céljaira használja őket.
Egy bulvárlap szerint Soros György pénzeli a tiltakozókat
Sasa Jankovic közleményében aláhúzta: megérti és támogatja a békés tiltakozást. A belgrádi sajtó találgatásai alapján a tüntetés mögött valamelyik elnökjelölt állhat, aki rosszul szerepelt a választáson, például Vuk Jeremic volt külügyminiszter vagy a szélsőjobboldali Bosko Obradovic, esetleg Sasa Jankovic. Olyan információ is napvilágot látott az Informer című, kormányközeli bulvárlap oldalain, amely szerint Soros György amerikai milliárdos pénzelheti a tiltakozást, aki „háborút akar szítani Szerbiában”, és erről az orosz biztonsági szolgálat értesítette Belgrádot már napokkal ezelőtt. Nebojsa Stefanovic nem kívánta kommentálni ezt a hírt.
Tomislav Nikolic elnök mandátuma május 31-én jár le, Aleksandar Vučić pedig várhatóan ugyanazon a napon teszi le elnöki esküjét. Ezt követően kezd tárgyalásokat a pártokkal utódja, az új miniszterelnök személyéről.
(MTI)